Haber

Araştırma: PFAS içeren tuvalet kağıdı atıkları yeraltı sularını kirletebilir

Araştırmacılar, insan yapımı perflorlu ve poliflorlu alkil elementleri (PFAS) kimyasalları içeren tuvalet kağıdı atıklarının yer altı sularını kirletebileceğini bulmuşlardır.

Healthline’ın haberine göre ABD’deki Florida Üniversitesi’nden araştırmacılar, Amerika, Batı Avrupa ve Afrika’da satılan tuvalet kağıtları ile ABD’deki atık su arıtma tesislerinden alınan numuneleri inceledi.

Tuvalet kağıdı örneklerinin incelenmesinde araştırmacılar, PFAS’a dönüşen ve kanserojen etkiye sahip bileşiklerden biri olan “polifloroalkil fosfat (diPAP)” tespit etti.

Bu bağlamda araştırmacılar, tuvalet kağıdında belirlenen diPAP’ın ABD ve Kanada’da görülen diPAP’ın yaklaşık yüzde 4’üne, İsveç’te yüzde 35’ine ve Fransa’da yüzde 89’una karşılık geldiği sonucuna vardı.

Araştırmacılar, PFAS’ın ABD atık su sistemlerine kozmetik, tekstil, gıda ambalajı veya diğer kaynaklardan girdiğine dikkat çekti.

Bazı üreticilerin tuvalet kağıdı üretiminin bazı süreçlerinde PFAS kullandığı belirtilmektedir.

New York merkezli Doğal Kaynakları Koruma Merkezi’nde misyoner olan Dr. Katie Pelch, PFAS’ı içme suyuna karıştırmanın insan sağlığı için riskli olacağı konusunda da uyardı.

Yer altı sularının tarımda da kullanıldığına işaret eden Pelch, bitkilerin ve tarım işlerinin de bu kirlilikten etkileneceğini kaydetti.

Araştırmanın sonuçları American Chemical Society dergisinde yayınlandı.

haber-saray.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu