Ekonomi

Keşan’da belediye kuraklığın çaresini su kuyusunda buldu.

Keşan Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre, ilçenin su ihtiyacını karşılamak amacıyla Kumdere’de 8 adet içme suyu kuyusu açılması ve isale hatlarının yapılması için yüklenici firma ile sözleşme imzalandı.

Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, sözleşme imza töreninde yaptığı konuşmada, Keşan’ın içme suyu ihtiyacının yarısını Kadıköy Barajı’ndan, diğer yarısını da Kumdere’deki mevcut kuyulardan karşıladıklarını belirtti.

Kumdere’de 8 kuyu daha açmak için sözleşme imzaladıklarını belirten Helvacıoğlu, şöyle konuştu:

“Bugün Kumdere’de 8 kuyu daha açmak için sözleşmemizi imzalıyoruz. 7 olan kuyu sayımız 15 olacak. Kadıköy Barajımızda sular bitmeden Kumdere’de yeni kuyular açmayı planlıyoruz. Bu sadece bir kuyu açma değil. , enerji nakil ve 9 kilometrelik su isale hatları ile önemli bir çalışma bizi bekliyor. En geç 4 ay sonra suyumuzu Kumdere’deki yeni kuyulardan almak için çalışmalara başladık.”

‘Proje bitene kadar azar azar kullanalım’

Kadıköy Barajı’nda kalan 45 günlük suyun proje tamamlanana kadar tasarruflu kullanılması çağrısında bulunan Helvacıoğlu, şöyle devam etti:

“Bu proje bitene kadar suyu idareli, azar azar kullanalım. Yoksa Keşan’ın suyu bitecek. Muhtemelen bir ay sonra bir gün su vereceğiz, bir gün vermeyeceğiz. Bunu önlemek için kullanalım. suyu idareli kullanacağız dişlerimizi fırçalarken suyu kapatacağız halıları yıkamayacağız bahçeyi sulamayacağız yolları ıslatmayacağız paranın su bulamadığı bir döneme giriyoruz istesek Keşan’da su bitmesin diye projemiz bitene kadar yardım edelim.Birlikte büyük bir imtihandan geçeceğiz.42 milyon liralık projeyi hayata geçiriyoruz.Kumdere’de yer altı suyumuzu kullanacağız.Kadıköy Barajı dolarsa Önümüzdeki dönemde de kullanmaya devam edeceğiz.”

haber-han.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu